Popradské múzeum, program na august 2022

od Kategórie: Pozvánky na podujatia
  • Virtuálna pozvánka do pripravovanej expozície Knieža z Popradu a jeho hrobka:

https://www.muzeumpp.sk/expozicie/kniezacia-hrobka-z-popradu/ 

V  Ý  S  T  A  V  Y

 14. mája 2022 – 30. septembra 2022

ZAČEPČENÝ SPIŠ

 Výstava prezentuje tradíciu pokrývok hlavy vydatých žien na Spiši prostredníctvom čepcov z obcí bývalej Spišskej župy. Okrem tradičných čepcov zo Spiša sú súčasťou výstavy aj meštianske typy čepcov, šatky a dievčenské party. Výstava „Začepčený Spiš“ predstavuje spojenie ukážky zbierkových predmetov Podtatranského múzea v Poprade, Múzea v Kežmarku a predmetov zo súkromných zbierok.

Výstavu „Začepčený Spiš“ z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

The exhibition „Začepčený Spiš“ was supported using public funding by Slovak Arts Council.
Výstava je sprístupnená v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4 v Poprade, na druhom nadzemnom podlaží.

Vstupné je zahrnuté v cene vstupenky do múzea: 4,00 €/dospelí; 2,00 € deti, žiaci, študenti, ŤZP; deti do šesť rokov bezplatne.

P  O  D  U  J  A  T  I  A

LETNÁ ČITÁREŇ 2022

Cyklus letných prednášok z rôznych oblastí kultúrneho života.

  1. august 2022 / streda / 17:00

Letná čitáreň III.: „Tradičný región Maramureṣ“. Spoznajte rumunské „Zamagurie“. Cestopis, prednáša Ing. Adam Vanečko, cestovateľ, bloger, majiteľ food and travel blogu Adam Vanečko Traveller.

  1. júl 2022/ streda / 17:00

Letná čitáreň IV.: „Po stopách maltézskych rytierov 2 – Malta“. Prednášajúci: Bc. Rastislav Gala, cestovateľ a člen skupiny historického šermu JAGO Spišská Nová Ves.

Prednášky Letnej čitárne sa uskutočnia v prednáškových priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4.

Vstupné dobrovoľné.

TATRANSKÉ ROZPRÁVKOVÉ PUTOVANIE

  1. júna – 31. októbra 2022

Rodinami obľúbený letný tatranský projekt aj tento rok odštartuje v plnej paráde. Na malých aj veľkých čaká množstvo noviniek a zaujímavých zmien spoločne s rozprávkovými postavičkami, Denníkom dobrodruha, súťažou o hodnotné ceny, rozprávkami, zaujímavými miestami, mapou a 45 indíciami ukrytými v teréne.

Okrem známych turistických centier ako Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica či Poprad, denník deti prevedie aj menej známymi lokalitami ako napríklad Vyšné Hágy, Nová Polianka, Tatranské Zruby, Tatranské Matliare alebo Nová Lesná. Dobrodruhov pritom okrem Ochranka Tatranského, Smrečinky Lesnej a Lomničky Kvetinkovej sprevádzajú cestou hľadania indícií aj zaujímavé fakty, zľavové kupóny či všakovaké tajničky a hlavolamy.

Zabavte sa spoločne na dobrodružnej výprave naprieč regiónom Vysoké Tatry, nájdite indície, vyplňte tajničku a hrajte o skvelé pobyty, vstupenky do galérií či wellnesov, výlety a množstvo ďalšieho. Viac informácií na www.tatry.sk

LEGENDARIUM 2022

  1. júna – 15. septembra 2022

Už siedmy ročník kampane Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, s cieľom propagácie Prešovského samosprávneho kraja a motivácia rodín a detí k jeho objavovaniu. Účastníci kampane získavajú z navštívených miest v prírode nálepky, v rôznych kultúrnych zariadeniach v kraji zbierajú za návštevu pečiatky. V brožúrke LEGENDARIUM zbierajú pečiatky a nálepky a  v priebehu kampane majú možnosť získať ceny za prekročenie garantovaných hraníc aj výhry v záverečnom žrebovaní. Viac informácií na https://legendarium.info.

S T Á  L  A    E  X  P  O  Z  Í  C  I  A

Poprad a okolie v zrkadle vekov

Informácie o spoločenskom, politickom, hospodárskom, duchovnom, kultúrnom živote a prírodnom prostredí mesta Poprad a okolia od praveku po súčasnosť.

Vstupné: 4,00 €/dospelí; 2,00 €/deti, žiaci, študenti, ŤZP; deti do 6 rokov bezplatne.

Podtatranské múzeum v Poprade – pobočka Spišská Sobota, Sobotské námestie 33, 058 01  Poprad – Spišská Sobota

Kontakty:  tel. č.: +421 52 772 13 23, e-mail: sekretariat@muzeumpp.sk, web: www.muzeumpp.sk

Otváracie hodiny: utorok – piatok 10:00 hod. – 16:00 hod., sobota – nedeľa 12:00 hod. – 16:00 hod.

 STÁLE EXPOZÍCIE

Cechy a remeslá na hornom Spiši

Prezentuje zbierky cechového charakteru (vývesné štíty, cechové truhlice, listiny, pečatidlá) i samostatné výrobky remeselníkov.

Meštianske bývanie

Expozícia prezentuje pracovňu (prezidentský salónik), spálňu, bytové a odevné doplnky meštianskej rodiny.

Vznešenosť a pokora

Predstavuje verejnosti sakrálne historicko-umelecké pamiatky zo 17.-19. storočia, ktoré tvorili súčasť interiérov niektorých spišských kostolov.

Osobnosti Spišskej Soboty

Stála výstava predstavuje významné osobnosti, ktoré pochádzali, žili a tvorili v Spišskej Sobote.

Vstupné: 2,00 €/dospelí; 1,00 €/deti, žiaci, študenti, ŤZP; deti do 6 rokov bezplatne

Zmena programu vyhradená!

 

error: Content is protected !!